Kotharia (Rajkot), Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAGFF4648F1ZJ
Call 07942536241 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Output Current | 200 Amp |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single |
| Material | MS |
| Heating Capacity | 1200 Degree C |
| Brand | Fusion Induction |
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 200 Amp |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Compatible Power | 30KW |
| Brand | Fusion Induction |
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 400 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Automation | Semi Automatic |
| Water Pressure | 10 kg/cm2 |
| Heater Material | Electronic |
| Brand | Fusion Induction |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 15kW |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Fusion Induction |
Brass Copper Brazing, Tool Brazing
| Input Voltage | 415 V |
| Power | 10 kW to 60 kW |
| Power Supply | Three Phase |
| Water Pressure | 0.2 MP |
| Water Temperature | 25°C to 35°C |
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 500 Amp |
| Voltage | 440 V |
| Power | 25 KW |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 110 kg |
| Brand | Fusion Induction |
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, we are offering a premium quality range of induction rotor brazing machine.
Important Points:
Input voltage 415 v
Power 10 kw to 50 kw
Power supply three phase
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 150 Amp |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation | Semi Automatic |
| Heating Capacity | 1200 Degree C |
| Cooling | Water |
| Brand | Fusion Induction |
| POWER | 15KW |
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 400 Amp |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20kW |
| Voltage | 240 V |
| Water Pressure | 21 kg/cm2 |
| Brand | Fusion Induction |
Induction Heating Product for Submersible Rotor Brazing
| Features | Efficient IGBT based medium frequency Induction machine, Automatic power control, Pneumatic bar lifting arrangement, Easy to operate, Power factor above 0.96 in all conditions, Perfect homogeneous heating to increase production, Energy saving & flame-less machine, Heat & power loss reduce, All safety precautions provided, High temperature cement casted induction coil for good life, Pollution free, Start to ready for production any time, Automation possible, Water cooled billet guide |
| Frequency | 9-18 KHz |
| Input Voltage | 415 V |
| Power | 10 kw to 60 kw |
| Power Supply | Three Phase |
| Production | 25-30 Kg/Hr |
| Water Pressure | 0.2 MP |
| Water Temperature | 25 C to 35 C |
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 400 Amp |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Online |
| Service Duration | 1 Day |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Water Pressure | 21 kg/cm2 |
| Voltage | 220V |
| Brand | Fusion Induction |
| Input Voltage | 415 V |
| Power | 10 kw to 50 kw |
| Power Supply | Three Phase |
| Water Pressure | 0.2 MP |
| Water Temperature | 25 C to 35 C |
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 150 Amp |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 10kw |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Water Pressure | 21 kg/cm2 |
| Brand | Fusion Induction |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Output Current | 150 Amp |
| POWER RANGE | 15KW |
| Rated Power | 15 kW |
| Frequency Range | 80 kHz |
| Rotor Size Compatibility | 40 mm |
| Brazing Time | 5 to 25 seconds |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Output Current | 150 Amp |
| Country of Origin | Made in India |
| POWER | 30KW |
| ROTOR SIZE | V3,V4,V6,V8 |
| HYDRAULIC LOADER | 1HP POWERPACK |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 500 Amp |
| Country of Origin | Made in India |
| POWER | 10KW |
| MATERIAL | IRON AND ALUMINUM |
| WATER PRESSURE | 0.2MPa |
View Complete details
Product Brochure
| Output Current | 150 Amp |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Water Pressure | 21 kg/cm2 |
| Brand | Fusion Induction |
With our expertise and trustworthiness, we are engaged in offering an optimum quality range of Induction Brazing Machine.
View Complete details