Kotharia (Rajkot), Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAGFF4648F1ZJ
Call 07942536241 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Silver |
| Load Continuing Rate | 10KW |
| Heat Oscillate Current | 10AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Vacuum Pump Capacity | 325 LPM |
| Power | 500 W |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Type | Electric |
| Usage/Application | For Gold Casting |
| Material | MS Body |
| Max. Bending Radius | 250 mm |
| Weight | Upto 100 kg |
| Brand | Fusion Induction |
| Voltage | 440 V |
| Melting Capacity | 1 Kg |
| Product Power | 2HP |
In order to cater the variegated demands of our clients, we are offering an excellent quality range of 2 HP Jewellery Vacuum Casting Machine.
| Features | Efficient IGBT based Induction Furnace, Suitable for melting Gold, Silver, Copper, Brass, Bronze, Exception figures of power consumption & melting rates, Power factor above 0.96 in all conditions, Heat & power loss reduce, Energy saving - flameless furnace, Perfect homogeneous mixing increases productivity, Fully automatic controls, Easy to operate, All safety precautions provided, Space saving compact designs |
| Technical Specification | -Chiller Dimensions: 36 x 26 x 36 (H x W x L) -Crucible Capacity: 10 kg to 100 kg (Gold) -Crucible Type: Graphite/ Silicon Carbide -Input Voltage: 415 V -Machine Dimensions: 45 x 24 x 36 (H x W x L) -Melting Temperature: 1200 C -Power: 10 kw to 50 kw -Power Supply: Three Phase -Water Pressure: 0.2 MP -Water Temperature: 25 C to 35 C |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity(LPM) | 250 |
| Type Of Machine | Dental or Jewelry Casting Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Gold Casting |
| Power | Electric |
| Max. Bending Radius | 350 mm |
| Voltage | 415 V |
| Melting Capacity | 2.5 Kg |
| Product Power | 4HP |
We are successfully meeting the varied requirements of our clients by providing the best quality range of Jewellery Vacuum Casting Machine.
| Crucible Capacity | 1 kg & 2 kg |
| Features | Efficient IGBT based Induction Furnace. Suitable for melting Gold, Silver, Brass, Bronze. Exceptional figures of power consumption & melting rates. Perfect homogeneous mixing increases productivity. Power factor above 0.96 in all conditions. Heat & power loss reduce. Energy saving - flameless furnace. Fully automatic controls. Easy to operate. All safety precautions provided. Space saving compact designs. |
| Input Voltage | 415 V |
| Melting Temperature | 1200 C |
| Melting Time | 5 to 7 min. |
| Power | 5 kw |
| Power Supply | Three Phase |
| Water Pressure | 0.2 MP |
| Water Temperature | 25 C to 35 C |
View Complete details
Product Brochure
| Type Of Machine | Dental or Jewelry Casting Machine |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Gold Casting |
| Melting Time | 10 Minutes |
| Max. Bending Radius | 600 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Melting Capacity | 2 kg |
| Product Power | 6HP |
Backed by rich industry experience and market understanding, we are involved in offering a wide array of 6HP Jewellery Vacuum Casting Machine to our valued patrons.
| Features | Efficient IGBT based Induction Furnace, Suitable for melting Gold, Silver, Brass, Bronze, Exception figures of power consumption & melting rates, Perfect homogeneous mixing increases productivity, Power factor above 0.96 in all conditions, Heat & power loss reduce, Energy saving - flameless furnace, Fully automatic controls, Easy to operate, All safety precautions provided, Space saving compact designs |
| Technical Specification | -Chiller Dimensions: Not specified -Crucible Capacity: 0 -Input Voltage: 5 kw -Melting Temperature: 1200 C -Melting Time: 5 to 7 min -Power: 1 kg & 2 kg -Power Supply: Three Phase 415 V -Water Pressure: 0.2 MP -Water Temperature: 0 |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 5 kg |
| Machine Required | Jewelry Laser Welding Machine |
| Power Type | Electric |
| Material | Carbon Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Fusion Induction |
View Complete details
Product Brochure
| Vacuum Pump Capacity | 500 LPM |
| Power Type | Electric |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | For Jewellery Casting |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Product Power | 6HP |
View Complete details
Product Brochure
| Type Of Machine | Dental or Jewelry Casting Machine |
| Power | Electric |
| Vacuum Capacity | Above 500 LPM |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Water Circulation | Yes |
| Usage/Application | Jewellery Making |
| Brand | Fusion Induction |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1 kg |
| Power Type | Electric |
| Material | Carbon Steel |
| Power | 3KW |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vacuum Capacity | 1063LPM |
| Water Circulation | 0.2MPa |
| Type Of Machine | Hot and Cold Chamber Casting Machines |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | Mechanical |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vacuum Pump Capacity | 500 LPM |
| Power | 230 W |
| Usage/Application | Jewellery Casting |
| Power Type | Electric |
| Power Output | 6 kW |
| Max Temperature | 1600 DegreeC |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vacuum Pump Capacity | 500 LPM |
| Power | Electric |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | IRON AND ALUMINUM |
| Usage/Application | JEWELLERY CASTING |
| Maximum Temperature | 1200 |
Additional Information:
View Complete details
| Capacity | 2 kg |
| Power | 4KW |
| Power Type | Electric |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Jewellery Casting Machine |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Vacuum Pump Capacity | 325 LPM |
| Power | Electric |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | IRON AND ALUMINUM |
| Usage/Application | JEWELLERY CASTING |
| Maximum Temperature | 1200 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vacuum Capacity | 1050LPM |
| Water Circulation | 0.2MPa |
| Type Of Machine | Hot and Cold Chamber Casting Machines |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Vacuum Pump Capacity | 500 LPM |
| Power | 230 W |
| Usage/Application | JEWELLERY CASTING |
| Power Type | Electric |
| PRODUCTION | 24HOURS |
| MATERIAL | IRON AND ALUMINUM |
View Complete details