Kotharia (Rajkot), Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAGFF4648F1ZJ
Call 07942536241 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1 kg |
| Power | 3KW |
| Material | IRON AND ALUMINUM |
| Weight | 150KG |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | FUSION INDUCTION |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Silver |
| Load Continuing Rate | 4KW |
| Heat Oscillate Current | 5AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Copper |
| Load Continuing Rate | 5KW |
| Heat Oscillate Current | 8AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 200 kg |
| Melting Material | Copper |
| Load Continuing Rate | 50KW |
| Heat Oscillate Current | 40AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Voltage | 440V |
| Power | 15KW |
| Brand | FUSION INDUCTION |
| Usage/Application | HARDENING |
| Frequency Generator | 12KHz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Voltage | 415V |
| Heater Material | IRON,SS |
| Size | 15*15 |
| Brand | FUSION INDUCTION |
| Power | 30KW |
| Billet Diameter Range | 20,25,30,35,40 IN MM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Power (kW) | 25 kW |
| Application | Hardening / Heat Treatment |
| Voltage | 415V |
| Brand | FUSION INDUCTION |
| Power | 12kW |
| Compatible Power | 30KW |
| Material | IRON AND ALUMINUM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | ELECTRIC |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details