Kotharia (Rajkot), Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAGFF4648F1ZJ
Call 07942536241 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Copper |
| Machine with Chiller Size | 15*15 |
| Load Continuing Rate | 20KW |
| Heat Oscillate Current | 30AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Gold |
| Machine with Chiller Size | 4*4 |
| Load Continuing Rate | 4KW |
| Heat Oscillate Current | 6AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Gold |
| Machine with Chiller Size | 10*10 |
| Load Continuing Rate | 10KW |
| Heat Oscillate Current | 15AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Silver |
| Machine with Chiller Size | 24*24 |
| Load Continuing Rate | 3KW |
| Heat Oscillate Current | 12AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Silver |
| Load Continuing Rate | 10KW |
| Heat Oscillate Current | 15AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Loading Capacity(Kg) | 100 kg |
| Melting Material | Copper |
| Load Continuing Rate | 30KW |
| Heat Oscillate Current | 25AMPERE |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vacuum Pump Capacity | 500 LPM |
| Power | 230 W |
| Usage/Application | Jewellery Casting |
| Power Type | Electric |
| Casting Capacity | 5 kg |
| Max Temperature | 1600 DegreeC |
Additional Information:
View Complete details