Kotharia (Rajkot), Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAGFF4648F1ZJ
Call 07942536241 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power | 50 kw |
| Application | Forging / Billet Heating, Melting |
| Heater Material | Mild Steel |
| Brand | Fusion Induction |
| Voltage | 440V |
| Color | Grey |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
With our years of experience & in-depth knowledge in this field, we are engaged in offering a quality-assured array of Frequency Induction Heating Machine.
| Features | Efficient IGBT based medium frequency Induction machine., Automatic power control., Pneumatic bar lifting arrangement., Easy to operate., Power factor above 0.96 in all condition., Perfect homogeneous heating to increase production., Energy saving & flame-less machine., Heat & power loss reduce., All safety precautions provided., High temperature cement casted induction coil for good life., Pollution free., Start to ready for production any time., Automation possible., Water cooled billet guide. |
| Technical Specification | -DIA (mm): 9-18 -Frequency (KHz): 25-30 -Input Voltage: 415 V -Power: 10 kw to 60 kw -Power Supply: Three Phase -Production (Kg/Hr): 70-80 -Water Pressure: 0.2 MP -Water Temperature: 25 C to 35 C |
View Complete details
Product Brochure
| Power (kW) | 15 kW |
| Application | Forging / Billet Heating |
| Power | 20KW |
| Usage/Application | Heaters |
| Brand | Fusion Induction |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
Being a leading firm in this industry, we are deeply engaged in offering a high-quality range of 3 HP Frequency Induction Bar Heating Machine.
| Technical Specification | -DIA (mm): 10/16, 12/20, 20/32, 25/40, 25/45, 45/60 -Features: Efficient IGBT based medium frequency Induction machine, Automatic power control, Pneumatic bar lifting arrangement, Easy to operate, Power factor above 0.96 in all condition, Perfect homogeneous heating to increase production, Energy saving & flame-less machine, Heat & power loss reduce, All safety precautions provided, High temperature cement casted induction coil for good life, Pollution free, Start to ready for production any time, Automation possible, Water cooled billet guide. -Frequency (KHz): 9-18 -Input Voltage: 415 V -Power: 10 kw to 60 kw -Power Supply: Three Phase -Production (Kg/Hr): 25-30, 35-40, 50-60, 70-80, 90-100, 100-120 -Water Pressure: 0.2 MP -Water Temperature: 25 C to 35 C |
View Complete details
Product Brochure
| Power (kW) | 25 kW |
| Melting Material | Iron |
| Application | Forging / Billet Heating |
| Power Source | Electric |
| Brand | Fusion Induction |
| Compatible Power | 20KW |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | IRON AND ALUMINUM |
| Voltage | 415 Volt |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Frequency Induction Bar Heating Machine.
| Features | Efficient IGBT based medium frequency Induction machine., Automatic power control., Pneumatic bar lifting arrangement., Easy to operate., Power factor above 0.96 in all conditions., Perfect homogeneous heating to increase production., Energy saving & flame-less machine., Heat & power loss reduce., All safety precautions provided., High temperature cement casted induction coil for good life., Pollution free., Start to ready for production any time., Automation possible., Water cooled billet guide. |
| Input Voltage | 415 V |
| Power | 10 kW to 60 kW |
| Power Supply | Three Phase |
| Type | Induction Machine |
| Water Pressure | 0.2 MP |
| Water Temperature | 25°C to 35°C |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Output Current | 150 Amp |
| POWER | 20KW |
| Rated Power | 20 kW |
| Frequency Range | 100 kHz |
| Rotor Size Capacity | 50 mm |
| Brazing Cycle Time | 5 to 30 seconds |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Output Current | 150 Amp |
| Heating Time | 2 to 30 seconds |
| Power Output | 100 kW |
| Fixture Compatibility | rotor-holding fixtures |
| Control System | PLC-based automation |
| Cooling System | Closed-loop water cooling system |
Additional Information:
View Complete details